...
Dezsnab

Блохи – опис, життєвий цикл

Як позбутися блох? – питання, яке задає кожен, хто зіткнувся з цими вкрай неприємними комахами. Блохи – велика група комах, разом з підвидами в світі налічується близько 2500 видів бліх, з них в Україні – близько 90. Завдяки особливостям будови, екології та способу життя, бліх виділили в окремий загін комах – Siphonaptera. Блохи – безкрилі комахи, довжина тіла, в середньому, становить 1-5 мм, хоча, самки роду Vermipsylla, при дозріванні яєць, можуть досягати 15 мм. У своїй практиці найбільших бліх, довжиною близько 5 мм, я зустрічав на малої білозубки (Crocidura suaveolens). А враховуючи розміри звірка (50 мм), блохи були гігантськими. Це якби на людину паразитували комахи довжиною 16-17 см! Тіло бліх стисло з боків, хітиновий покров міцний, має безліч, спрямованих назад, щетинок, волосків, зубчиків. Така будова тіла дозволяє комаху з легкістю пересуватися в вовняному або пір’яному покрові господаря. Третя пара кінцівок довші інших і пристосована до стрибків. Рекордсменом зі стрибків вважається людська блоха (Pulex irritans), яка здатна стрибати у висоту до 30 см і в довжину до 50 см. Колір бліх варіює від жовтого до смолисто-чорного. Всі блохи – це кровососучі паразити теплокровних тварин, більше 90% видів паразитують на ссавців, інші – на птахах. Кров’ю харчуються як самки, так і самці. У багатьох тварин є «свій» вид бліх: собача, котяча, щуряча, голубина, Барсукова, Кротова і навіть людська! Але це не означає, що блоха паразитує тільки на своєму «іменному» господаря. Частково паразити летючих мишей дотримуються такого правила, оскільки летюча миша дуже відособлена група ссавців, яка, практично, не контактує з іншими тваринами. За «образом життя» бліх можна розділити на 3 групи: «блохи вовни», «блохи гнізда» і «стаціонарні блохи». Представники першої групи більшу частину життя проводять на тілі господаря, активно і часто харчуються, поглинають при цьому відносно невеликі «порції» крові. «Блохи гнізда», навпаки, основну частину життя проводять поза тілом господаря (в гніздах, норах і т.д.) і перебувають на останньому тільки в момент кровососания. На відміну від «бліх вовни», цій групі характерно «надлишкове» споживання крові. Поділ на перші дві групи досить умовне, деякі види в один період року можуть бути «гніздовим», а в іншій – «блохами вовни». Третя група – найбільш нечисленна, до неї відносяться види, які все активне життя проводять на тілі господаря, нерухомо прикріпляється до нього хоботком або втілившись у шкіру.

Життєвий цикл, розмноження

Блохи – комахи з повним перетворенням. Життєвий цикл складається з 4 стадій: яйце, личинка, лялечка, імаго (доросла комаха). Для того щоб відкласти яйця, самці необхідно кількаразове харчування. Щодня самка блохи відкладає від 1 до 15 яєць, які «вистрілює» під «натиском» для того, щоб яйця не залишалися на шерсті господаря, а опадали на землю. Яйця невеликі, до 1 мм в довжину, найчастіше білого кольору, хоча у деяких видів яйця мають чорне забарвлення. З яйця вилуплюється білувата червоподібна, безнога, дуже рухлива личинка, яка ніяк не нагадує дорослу комаху. Це особливість всіх членистоногих з повним циклом перетворення. Личинка харчується кров’яними випорожненнями бліх, різними органічними залишками, тричі линяє, поки не стане лялечкою. Лялечка нерухома, знаходиться в шовковому коконі, з якого, в результаті, виходить доросла комаха (імаго). Залежно від температури, весь цикл розвитку блохи може тривати від 14 днів до року і більше. У природних умовах тривалість життя бліх становить 1-3 місяці, в лабораторних – до 5 років. Блохи здатні витримувати голодування до 1 року.

Шкода бліх для людини

Пильний інтерес ентомологів до вивчення екології бліх, викликаний їх здатністю переносити збудників різних захворювань. Блохи є специфічними переносниками чуми, хвороби, від якої в світі померло більше 50 млн. Чоловік. Незважаючи на те, що епідемія «чорної смерті» протікала в 14 столітті, і в наші дні щороку реєструються десятки, а то і сотні випадків захворювання людей на цю страшну хворобу. Чумою людина може заразитися при укусі блохи, яка раніше харчувалася на хворому тварині (щури, ховрахи та інші гризуни).

Крім збудників чуми блохи здатні переносити збудників туляремії, сальмонельозу, иерсиниоза, бруцельозу, щурячого висипного тифу, еризипелоїду, лістеріозу та багатьох інших, в тому числі паразитарних, захворювань.

Також блохи відомі як надокучливі кровососи. Їхні укуси викликають сильне свербіння, почервоніння і, на відміну від комариних укусів, почервоніння «зникає» на 3-4 день. Зважаючи на свій невисокий зріст, від блошиних укусів найчастіше «страждають» наші діти і … наші ноги! І не завжди відразу вдається виявити Кусаку. Як же так? І комарів немає, і діти покусані! Найпростіше бліх помітити на білому тлі, наприклад, на простирадлі, підодіяльнику. Можна склеїти разом 4-6 аркушів білого паперу формату А-4, покласти на підлогу і спостерігати кілька хвилин, маленькі стрибаючі чорні крапки не сплутаєш ні з чим.

Отже, в будинку виявили бліх. Звідки вони з’явилися? Є 2 варіанти відповіді на це питання. Перший – з домашніми тваринами, нашими котиками і собачками. Тому періодично обробляйте інсектицидами своїх чотирьоногих друзів! Другий – заповзли самі. Якщо з першим варіантом все гранично ясно, другий розберемо більш детально.

Від «спонтанної» появи бліх найчастіше страждають мешканці перших поверхів багатоповерхівок, навіть якщо у них немає домашніх тварин. У своїй практиці з такою ситуацією я стикався неодноразово. Справа в тому, що періодично силами житлово-комунальних організацій проводяться дератизаційні заходи. Іншими словами «труять щурів і мишей». Обробляють підвальні приміщення, сміттєпроводи тощо. Блохи швидко покидають полеглих гризунів і спрямовуються на пошуки прокормітеля. Зазвичай, ці пошуки закінчуються на першому поверсі … Мені відомі випадки, коли сім’ї, особливо з маленькими дітками, після дератизації в їхньому будинку, переїжджали на пару тижнів до родичів, поки в їх квартирі проводили дезінсекцію проти бліх. Залишатися вдома вони не могли, блохи зробили їх життя нестерпним, в буквальному сенсі цього слова. Так що, після дератизаційних заходів в підвальних приміщеннях, обов’язково потрібно проводити і дезінсекційні.

Якщо у вас на балконі або горищі гніздяться птахи (голуби, горобці, ластівки) ви також не застраховані від появи бліх. Комахи, розширюючи свій «ареал проживання», можуть мігрувати і у ваше житло.

Як позбутися від бліх

Щоб позбутися від бліх, потрібно починати з ретельного генерального прибирання, після якого інсектицидом обробити плінтуса, тріщини і щілини в підлозі і, власне, саму підлогу. Особливу увагу звертаємо на місця, де сплять домашні тварини. Непоганий результат показує «виморожування» килимових доріжок, килимів. Просто вивісите їх на мороз на пару годин, цього буде достатньо, щоб блошині яйця і личинки загинули. При необхідності повторюємо обробки.

При відносно невеликій чисельності бліх, самостійні заходи боротьби можуть дати позитивний результат, але, коли паразити не зникли і, навпаки, їх стає все більше – я б вам радив викликати фахівців. Повірте, цим ви заощадите, і ваш час, і ваші гроші, і ваші нервові клітини, які, на жаль, не відновлюються!

Біолог ПП «Дезснаб»
Євген Чеботок

Отримати консультацію

Турбують блохи? Ми знаємо як Вам допомогти

Популярне