...
Dezsnab

Оси — смугасті сусіди

Боротьба з осами – досить небезпечний захід, тому рекомендуємо звернутися до професіоналів з багаторічним досвідом «Дезснаб». В результаті Ви отримуєте ефективну боротьбу з осами, з використанням сучасних технологій, обладнання і препаратів, а найголовніше – Безпека! В останні роки почастішали звернення населення з приводу укусу осами. Найбільша кількість потерпілих припадає на пік осиної чисельності (серпень – вересень), коли без жодного видимого приводу можуть атакувати навіть мирні особини. Зараз ми з вами спробуємо розібратися: чому так відбувається і як уникнути укусу цими комахами, а, якщо він вже стався, як мінімізувати його наслідки. Коли ми з вами говоримо про «ос», то в 95 випадках зі 100 мова йде про види групи паперових ос сімейства Справжні оси (Vespidae). Чому паперові? Тому, що представники даної групи будують свої гнізда з паперу, який самі ж і роблять, пережовуючи і змочуючи слиною древесні волокна. Найбільш поширеними в нашій фауні є такі види: оса звичайна (Vespula vulgaris), оса німецька (Vespula germaniсa), європейська паперова оса (Polistes dominula), саксонська оса (Dolichovespula saxonica) та інші. Всі ці види дуже близькі в плані своєї екології, біології та розрізняються, в основному, за забарвленням, розміром і типом гнізда, а також його біотопічного приурочення. Розміри представників паперових ос досить великі 15-35 мм, забарвлення тіла яскраве, жовто-чорне. У світі комах яскраве забарвлення – це як застережливий знак: «Обережно! Небезпека!». У нашому випадку небезпеку становить осиний укус і та доза отрути, яка потрапляє в організм «кривдника». Паперові оси (інша назва – громадські) живуть колоніями, що налічують від десятків до декількох тисяч особин. За аналогією з іншими громадськими комахами, сім’я ос складається з самки (матки, цариці) і робочих особин. За своєю суттю робочі оси – це самки, але які втратили здатність до розмноження. Саме на їхні плечі лягає турбота про царицю, підростаюче покоління, благоустрій та захист осиного будинку – гнізда. З настанням весняного тепла, найчастіше в квітні, перезимувавши, самка приступає до пошуку місця і будівництва гнізда. Місцем будівництва можуть бути: нори гризунів, старі пні, різні ущелини, дупла і гілки дерев, сараї, труби, балкони, горища і багато – багато іншого. Осині гнізда зустрічалися навіть … в кинутих консервних банках! Після завершення будівництва декількох сот нового гнізда матка відкладає в них яйця і, в подальшому, займається вигодовуванням личинок.

Дорослі оси (імаго) харчуються, в основному, вуглеводною їжею: рослинні соки, нектар. А ось личинок складно назвати «вегетаріанцями», для їх росту і розвитку потрібна їжа білкового походження.

Самка ловить дрібних комах, личинок, не відмовляється від м’яса і риби, пережовує їх в «котлетки» і такими «котлетками» годує своє підростаюче покоління. Японські вчені помітили, що цариця на фоні всіх однакових личинок вибирає собі «любимчиків», яких годує частіше, смачніше і ситніше! Ось така «мама»!

В кінці травня-червні в гнізді з’являється перше покоління робочих ос, від самки вони відрізняються меншими розмірами. З цього моменту цариця займається виключно відкладанням яєць, всю рутинну роботу виконують робочі особини. Гніздо «розростається», будуються нові осередки, поверхи, збільшується чисельність осиної сім’ї і до серпня гніздо досягає свого максимуму.

Ближче до осені зі спеціальних великих комірок в гнізді з’являються самки і самці, які перший час залишаються в гнізді, додаючи «клопоту» робочим осам, оскільки ведуть паразитичний спосіб життя, вимагаючи велику кількість їжі. При її дефіциті нерідко зустрічаються випадки канібалізму, коли личинок більш раннього віку використовують як корм. З цього моменту починається розпад осиної сім’ї.

Зміцнівши, молоді самки і самці вилітають з гнізда і спаровуються. Самці після цього гинуть, а запліднені самки займаються пошуком місця для перезимівлі, щоб навесні дати початок новій осиній сім’ї. Зимують вони під корою дерев, в гниючій деревині, в купі опалого листя. Цікаво, що перед холодами в клітинах і рідинах самки накопичується своєрідний «антифриз», який знижує температуру замерзання. Але і це не завжди рятує самок від вимерзання, особливо, в безсніжні зими: частина гине від холоду, частина – від хижаків, частина – від грибкової інфекції.

У жовтні – листопаді робочі оси перестають годувати личинок, знищують їх, залишають гніздо і незабаром гинуть від холоду. Така ж доля спіткає і самку-засновницю колонії.

Як правило, паперові оси небезпечні лише в безпосередній близькості від гнізда. Вони, практично, не чують звуків, але відмінно сприймають вібрацію, тому ваше наближення до гнізда оси відчувають своїми лапками. Одиночний укус оси, що захищає свій будинок, може спровокувати масову атаку, оскільки при укусі виділяється хімічна речовина, яка призводить ос в агресивний стан.

Оси добре бачать і добре розрізняють кольори. Особливо для них є привабливим жовтий колір.

Паперові оси стають дуже агресивними, коли відчувають органічні речовини, що містяться в отруті шершня. Так уже склалося, що такі речовини активно використовуються в парфумерній та харчовій промисловості – добавки з запахом банану і яблука.

Жало ос, на відміну від жала бджіл, не має щербин, при укусі комаха його не залишає. Однак, слід пам’ятати, що осина отрута, яка вприскується коли оса жалить, в два рази більш токсична бджолиної!

Якщо так сталося і вас вжалила перетинчастокрила комаха – може виникнути місцева і загальна реакція. З місцевою реакцією стикався, практично, кожен з нас – це сильний біль, почервоніння, свербіж і набряк на місці укусу. Зазвичай, ознаки місцевої реакції не тривають більше декількох діб.

Загальна реакція, в свою чергу, ділиться на токсичну і алергічну.
Токсична реакція виникає при укусі декількома десятками, а то й сотнями, комахами одночасно. Як наслідок, в організм людини потрапляє велика кількість отрути. Вважається, що укус 500 і більше ос для людини є смертельним. Жінки і діти більш чутливі до отрути, ніж чоловіки.

Алергічна реакція на укус ос виникає у 1-2% населення і для її розвитку кількість отрути не має такого важливого значення. У потерпілого спостерігається кропив’янка, розвивається набряк різних ділянок тіла (дуже небезпечний набряк язика і гортані, який може привести до задухи). Найважча алергічна реакція – анафілактичний шок, який представляє явну загрозу життю людини.

Як же вберегти себе від укусів осами? Перш за все, потрібно захистити себе від їх присутності. Якщо у вас на балконі оселилася осина колонія – потрібно позбутися від гнізда. Якщо це гніздо відкритого типу, з декількома десятками жителів, наприклад, європейські паперові оси, можна спробувати вирішити проблему самостійно.

У темний час доби потрібно збити гніздо в поліетиленовий пакет, попередньо оброблений інсектицидом. Пакет разом з вмістом, в подальшому, спалюється.

Але, якщо це гніздо кулястої форми (звичайна, німецька оса) з чисельністю ос від 500 до 1000 особин, я б Вам не рекомендував проводити будь-які дії самостійно. Завжди оцінюйте ризики! Іноді від правильності Вашого вибору залежить Ваше життя! В даному випадку виклик професіоналів – оптимально-безпечний варіант.

У переважній більшості випадків укуси «поодинокі» і відбуваються, часто, за нашої з вами неуважності. Будьте уважні коли влітку їсте фрукти, особливо баштанні і виноград. Їх дуже люблять оси. Дивіться, що берете, що п’єте, чи не впала оса в чашку із солодким компотом? Для любителів пива зазначу: цей бурштиновий напій осам також за смаком! Не розмахуйте руками, не робіть різких рухів при підльоті оси! Ідучи в місця можливої наявності ос, мінімізуйте використання парфумів, не одягайте одяг яскравих кольорів, особливо жовтих відтінків. Якщо ви схильні до алергії, то в літній період при вас завжди повинен бути антигістамінний препарат! До речі, заряджений мобільний телефон завжди «викличе» допомогу, це стосується не тільки укусів комахами.

Якщо укус все ж стався … Відразу після укусу прикладіть до місця укусу, до ранки, шматочок цукру, це сприяє витягуванню отрути і перешкоджає розвитку набряку. Холод уповільнює всмоктування отрути, тому рушник, змочений водою не зашкодить, як і багато пити. Якщо набряк виник, він болючий, спостерігається зниження артеріального тиску – обов’язково зверніться за медичною допомогою!

Що стосується значення паперових ос в природі, то воно вкрай позитивне! Уявляю, як на мене зараз покосилися пасічники … Оси регулюють чисельність комах, в тому числі і шкідників, беруть участь в запиленні рослин.

І пам’ятайте: природа знає краще! У створеному її світі є місце і для нас з вами, і для наших «смугастих сусідів»!

Біолог ПП «Дезснаб»
Євген Чеботок

Отримати консультацію

Турбують оси? Ми знаємо як Вам допомогти

Популярне