Постільні клопи, як вивести

«Постільний клоп» – ця фраза залишить байдужими людей, які ніколи не зустрічалися з цими паразитами, і навпаки, змушує здригнутися тих, хто хоч один раз в житті «перетинався» з ними.

Як вивести постільних клопів?

Постільний клоп (Cimex lectularius) – дрібна комаха, 4-8 мм, що відноситься до сімейства Напівжорсткокрилих (Клопов). На відміну від представників свого сімейства постільні клопи позбавлені крил. Тіло дуже сильно сплощене, що дозволяє комасі з легкістю проникати у вузькі щілини, тріщини. Форма тіла змінюється в залежності від ступеня насичення клопа: від округлої (голодний) до більш подовженою (ситий). Така ж мінливість властива і забарвленням комахи: голодний клоп від блідо-жовтого до світло-коричневого кольору, але «пообідавши», комаха стає темніше, забарвлення яскраве, іноді, практично, до чорного кольору.

Розмноження клопів

Постільні клопи відносяться до комах з неповним перетворенням. Це означає, що життєвий цикл клопа складається з 3 стадій: яйце, личинка, доросла комаха (імаго), причому личинка за зовнішнім виглядом дуже нагадує імаго, тільки в мініатюрі.

Самка відкладає яйця щодня! В кількості від 1 до 12 шт. в день! А з огляду на непомірно довге, як для комахи, життя (постільні клопи живуть до 14 місяців) одна самка клопа може принести в наш світ понад півтисячі собі подібних!

Терміни розвитку клопів, як і всіх інших комах, залежать від температури навколишнього середовища. При низькій температурі повітря розвиток сповільнюється, при високій, навпаки, прискорюється. Так, при кімнатній температурі 14-18°С вилуплення личинок постільного клопа відбувається через 20-22 дні, а при 35-37°С – через 5-6 днів. Температура нижче 14°С гальмує розвиток постільних клопів! Личинки, що з’являються, дрібні, трохи більше міліметра, майже прозорі. Але! Поки личинка перетвориться на дорослого клопа, вона линяє 5 разів! І кожен раз перед линянням їй потрібно обов’язково випити порцію крові! Через 28-30 днів личинка повністю виростає, і ми отримуємо дорослу особину, готову до розмноження. Шляхом простих математичних розрахунків нескладно визначити, що нове покоління постільних клопів, в середньому, з’являється 1 раз на півтора місяця. З огляду на залежність термінів розвитку клопів від температури, можна зробити висновок, що максимальне їх розмноження відбувається в літні місяці або в дуже добре опалювальних приміщеннях.

 

Поведінка і укуси постільних клопів

Постільні клопи – нічні комахи. На всіх активних стадіях розвитку (самки, самці, личинки) харчуються тільки кров’ю і в 9 з 10 випадків – це кров буде нашою, людською. Як правило, клоп нападає на видобуток в темряві. Виняток становлять особливо голодні особини, які кусають і при денному світлі. З такою ситуацією ми можемо зіткнутися по приїзду на дачу, після тривалої, піврічної відсутності. Запитайте: «Як же так? Нас півроку не було! Звідки клопи? ». Виявляється, постільні клопи з легкістю переносять голодування тривалістю до 1 року! Так ці паразити забезпечили себе на випадок відсутності їжі.

Найчастіше клопи кусають неприкриті одягом або ковдрою ділянки тіла. Тривалість кровососания самки становить 15 хвилин, личинки – близько 1 хвилини. Сам укус майже нечутливий. Відчуття укусу з’являється після того, як комаха втече. Клоп проколює шкіру кілька разів, поки не знайде відповідне для «трапези» місце. Цей факт пояснює характерні для постільних клопів укуси у вигляді «доріжки».

У клопів великі сферичні очі, але бачать вони погано. Видобуток шукають виключно за запахом. Згадав розповідь старого знайомого … Проходячи військову службу в лавах радянської армії, спати йому доводилося в дерев’яних казармах, що кишать клопами. Про здоровий сон солдати могли тільки мріяти, комахи ускладнили і без того нелегке армійське життя. Знайшли вихід: кожну ніжку панцирного ліжка ставили в миску з водою, щоб комахи не заповзали в ліжко. Але клопи теж знайшли вихід з положення. Вони піднімалися по стінах на стелю і, перебуваючи чітко над чимось ліжком, «пікірували» вниз. І такі випадки не поодинокі. Ентомологи пояснюють таку поведінку паразитів саме пошуком видобутку по запаху.

 

Шкода

У питанні, що стосується постільних клопів, можна сказати, що природа зглянулася над людством, адже з точки зору епідеміології клопи абсолютно нешкідливі, тобто не є переносниками будь-яких інфекційних захворювань. Але вся епідемічна нешкідливість цих комах перекреслюється їх невгамовним бажанням випити нашої крові, позбавляючи нас геть здорового сну.

Реакція на укус клопа у кожної людини різна. У більшості випадків розвивається алергічна реакція, що супроводжується сильним свербінням, болем, утворенням папул, великими почервоніннями. А з огляду на той факт, що за 1 ніч у деяких людей виявляли до 300 (!) укусів, клопи можуть стати причиною анафілактичного шоку.

Тільки незначна частина людей взагалі не помічає укусів або ж на їх місці залишаються лише червоні точки. Саме ці червоні точки є причиною візиту до дерматолога, алерголога … І «пацієнт» починає курс лікування, приймає ліки, здає аналізи, в загальному – лікується, але до тих пір, поки в один момент не побачить у себе вдома … клопа. І справжня причина «червоних висипів» стає зрозумілою.

 

Як виявити клопів

Де ж шукати постільних клопів? Перш за все, потрібно оглянути місце, де спить людина: матраци, щілини і тріщини в ліжку, оббивку м’яких меблів, плінтуса і т.д. Характерною ознакою присутності постільних клопів є наявність залишків хітинового покрову перелінявшіх личинок. При великій кількості паразитів в приміщенні буде чути характерний неприємний запах.

Ідеальна чистота в хаті, квартирі не є страховкою від появи клопів. До себе в оселю ми можемо їх занести з новими покупками: будь то нові меблі або телевізор. Від цього не застрахований ніхто. Також клопи можуть самостійно заповзти до вас в квартиру, наприклад, від сусідів, по вентиляційній системі. Дорослі паразити пересуваються зі швидкістю 1,25 м. в хвилину і їм не важко буде за пару місяців «обжити» велику багатоповерхівку.

 

Як вивести клопів

Отже, з’явилися клопи – приймаємо рішення: будемо боротися! У нас є 2 варіанти: вивести клопів самостійно або викликаємо фахівців.

Якщо ви вибрали перший шлях, раджу вам набратися сил і терпіння. Перш за все, потрібно розуміти, що процес знищення клопів тривалий. За один раз ніхто нікуди не зникне! Наші методи боротьби діляться на хімічний, термічний і механічний.

Хімічний метод – тут всe зрозуміло! Купуємо інсектицид і гарненько обробляємо ліжка, дивани, меблі, плінтуси і т.д. Обробки проводимо щотижня. Не забуваємо про засоби захисту!

За уявною простотою даного методу, ховається досить багато «підводних» каменів. Дезинфектологія – це ціла наука, яка розвивалася і розвивається за певними законами, правилами. Всі розрахунки, формули, методи побудовані на практичному багаторічному досвіді не однієї тисячі чоловік! Неправильне дозування препарату, його розведення, метод розпилення і багато, багато іншого стають причиною зростання чисельності паразитів тоді, коли ми очікували їх повного зникнення. А найсумніше, що нове покоління постільних клопів буде «щепленим» до вживаної отрути і рекомендовані дозування інсектициду вже неефективні. Все це призводить до значного збільшення фінансової складової в нашій боротьбі з паразитами.

Термічний метод – заснований на тому, що клопи, їх яйця і личинки гинуть при температурі +50°С і вище. Метод дуже ефективний, але важкий в освоєнні «підручними», домашніми засобами. Диван в духовку ж не запхнеш …

Механічний метод – наша зброя – пилосос і газета (тапок). Пилососом без щітки, можна використовувати спеціальну насадку для щілин, гарненько пройдемося по всіх «затишних» місцях, тих, хто тікає, спіткати газетою (тапком). Після процедури мішок для збору пилу підлягає утилізації. Метод найменш ефективний.

Для тих, хто вибрав другий варіант боротьби з клопами. Викликаємо професійних фахівців, з вами проведуть консультацію, оглянуть приміщення, виберуть найбільш підходящий метод боротьби та позбавлять вас від клопів набагато швидше і якісніше.
 
 

Біолог ПП «Дезснаб»
Євген Чеботок


Сподобалася стаття? Розкажіть друзям:


 
 
 

Читайте також: