Сколії – це не шершні

Щорічно, починаючи з другої половини травня, все частіше до Call-центру підприємства надходять дзвінки від схвильованих громадян: «Допоможіть, у нас шершні», «азіатські шершні», «гігантські шершні», «крупнющіе такі оси», «як оси, тільки великі »… Як тільки не називають сколій, адже мова йде саме про них!

А що Ви знаєте про Сколій?

Сподіваємося, що зараз ми розширимо Ваші знання про ціх цікавих ос.

Почнемо з того, що сколії – це сімейство одиночних ос. У світі налічується близько 450 видів цих перетинчастокрилих. В пострадянському просторі реєструвалося 34 види сколий. А, якщо зараз Ви зустріли Сколію, то в 9 випадків з 10 – це буде сколія-гігант (синонім сколія плямиста). Це найбільша оса Європи, довжина тіла самки може досягати 5 сантиметрів! До речі, на фото саме вона.

 

Де ми можемо зустріти сколію?

Найчастіше біля пнів, компостних ям до десятка (іноді більше) комах кружляють низько над землею. Перша думка: у нас оселився рій великих ос! Але це не так. Сколії – поодинокі оси, колонії не будують, «сколієві» сім’ї не створюють. Це «пікірують» самці в пошуках слабких представниць свого роду. І як вони розуміють, що самки перебувають під землею саме в цьому місці – невідомо!

Одиночних комах ми можемо зустріти на квітучих рослинах. Дорослі сколії харчуються виключно нектаром. Саме в момент квіткової трапези ми можемо побачити самку сколії, так як більшу частину життя вона проводить під землею.

 

Чому саме біля пнів?

Вся справа в життєвому циклі цих ос, а саме: в розвитку личинок. Личинки живляться «живими консервами». Серед таких використовують личинок великих пластинчатовусих жуків – жуків-носорогів, мармурових хрущів та ін., «підростаюче покоління» яких харчується деревиною, що розкладається. Тому пень – ідеальне місце. Знайшовши підходящу жертву, оса жалить її в нервовий вузол, тим самим паралізуючи, але не вбиваючи. Потім вона відкладає свою личинку, яка в міру зростання поступово з’їдає «живі консерви». Таким незвичайним способом хижаки вирішують питання зберігання свіжого м’яса. Знерухомлена жертва здатна жити довгий час. Личинка сколії з’їдає її приблизно за 12 днів, залишаючи лише оболонку. Поїдати жертву вона починає з менш життєво важливих органів, залишаючи наостанок кровоносну і нервову системи, тому комаха довго залишається живою.

 

Коли активні сколії?

Сколії – денні комахи. На ніч зариваються в рослинну підстилку і мирно сплять. Період активності цих ос припадає на травень-серпень.

 

Чи небезпечні сколії?

На відміну від шершня сколії є небезпечними. По-перше, «зграєю» вони не нападають – у них же немає гнізда, яке треба захищати. По-друге, отрута у них слабка. Він, загалом, навіть слабкіше отрути дрібних громадських ос. А причина проста: потрібна отрута, яка не вб’є личинку жука, інакше вона почне розлагатися і «консерви» зіпсуються! Сильна отрута сколії не потрібена – їй потрібен засіб для знерухомлення. Правда, сколії далеко не безневинні і засіб захисту у них все-таки є. Це частини ротового апарату – так звані жвали (їх нерідко називають щелепами). Отрути в жвалах немає, але якщо сколія «цапне», мало не покажеться …

 

Як позбутися сколії?

Почнемо з того, що більшість видів сколій занесені в Червону книгу України, мають охоронний статус. Ми повинні розуміти, що вид під загрозою зникнення, в Природі є місце для всіх і наш обов’язок … всіх і залишити.

Але ми розуміємо, що бувають ситуації, наприклад, на території дитячого садка, коли наявність кружляючих, страхітливого розміру сколій, призводить в панічний жах навіть не дітей, а їх батьків та няньок з вихователями. Що робити? Позбутися від пня! Як тільки приберете деревину, що розлагається з ділянки – сколїі ваша територія буде не цікава!

Сподіваємося, вам було цікаво?

Біолог ПП «Дезснаб»
Євген Чеботок


Сподобалася стаття? Розкажіть друзям:


 
 
 

Читайте також: