...
Dezsnab

Кровосисні комарі

комар

Кровосисні комарі відносяться до сімейства Culicidae двокрилих комах. У світі налічується близько 3000 видів даного сімейства, що відносяться до 38 родів. У фауні України мешкає більше 50 видів Culicidae, які відносяться до найбільш поширених родів: Anopheles, Aedes, Culex, Culiseta, Mansonia. Поширені кровосисні комарі повсюди, тільки спекотні пустелі і льоди Антарктиди позбавлені їх присутності.

Комарі досить дрібні комахи, хоча самки деяких видів можуть досягати в довжину до 15 мм. Тіло комара розділене на голову, груди і черевце; також є пара вузьких крил і 3 пари ніг. У забарвленні тіла комарів переважають жовті, сірі, коричневі тони.

Culicidae належать до комах з повним циклом перетворення, це означає, що їх життєвий цикл складається з яйця, личинки, лялечки та імаго (доросла комаха). В середньому, самка комара відкладає від 100 до 500 яєць. Місцем відкладання яєць служать різні неглибокі прісні (іноді слабосолоні) водойми, калюжі, пересихаючі тимчасові водойми, заболочення, дупла дерев, відкриті бочки з водою і навіть квіткова ваза, яка мирно стоїть у вас на підвіконні. Головна умова – наявність води. Залежно від температури, через 1,5 (при 29о С) – 5 (при 19о С) діб яйця дозрівають і з них виходить рухома, веретеноподібна личинка. Личинка активно харчується, росте, линяє 3 рази і перетворюється в лялечку. На відміну від лялечок інших комах, лялечка комарів дуже рухлива, за зовнішнім виглядом нагадує «угодовану» кому з невеликими ріжками, з якої з’являється дорослий комар (імаго). Весь цикл розвитку від яйця до імаго, при оптимальних показниках температури (близько 30о С), займає 10-12 днів, зміна температури в будь-яку сторону від оптимальної призводить до збільшення термінів розвитку комарів.

«Новонароджений» комар 1-2 дня не покидає місце виплоду. За цей час розправляються крила, твердне хітиновий покрив. А далі комар відправляється на першу, а для самців і останню, в своєму житті трапезу: до найближчих квітучих рослин за нектаром і рослинним соком!

Ви скажете: «Кусають тільки самки!». І будете абсолютно праві! Кров’ю харчуються тільки самки комарів, але після запліднення, а спочатку вони отримують порцію рослинних вуглеводів. Далі йде період «комариних весіль» – роїння, після чого самці, за непотрібністю, гинуть, а самки приступають до відкладання яєць.

Все життя самки комара складається з монотонних інстинктивно-рефлекторних дій: пошук здобичі – перетравлювання крові – дозрівання яєць – пошук водойми. І так по колу … Кількість таких циклів може доходити до 10. Після кожної яйцекладки частина комарів гине і свою середню тривалість життя в 1-1,5 місяця проживають не всі. У пошуках здобичі комар може пролетіти до 30 км. Зимують на стадії самки або яйця.

Кровосисних комарів прийнято ділити на 2 групи: ендофільні та екзофільні. Перші нападають і очікують перетравлення крові всередині приміщень. Це можуть бути як житлові приміщення, так і тваринницькі, нежитлові, підсобні і т.д. Другі – практично ніколи не залітають в наші будинки, все їхнє життя протікає на відкритому повітрі.

Комарі відносяться до активних, докучаючих комах. (На мою думку, саме вони тримають пальму першості, залишивши позаду клопів, бліх і кліщів.) Найбільш активно вони нападають в ранкові та вечірні години, хоча деякі види кусають і протягом усього світлового дня. Не один раз бував в такій ситуації, коли товариша, який знаходився в метрі від мене взагалі (!) не кусали комарі, тоді як мене «з’їдали»! Я думаю, що комарі шукають жертву по запаху, на рівні не вловимих для нас хімічних речовин. Мабуть, я пахну для комарів дуже смачно! У версію про те, що комарі вибирають здобич по групі крові, відверто скажу – не вірю. На моєму практичному досвіді вона не знайшла підтвердження.

Те, що своїми укусами, а далі сильною сверблячкою і розчісуванням, комарі здатні зіпсувати ваш відпочинок, рибалку та інше – це не найнебезпечніше, проблема в тому, що комарі є переносниками багатьох інфекцій.

Малярійний комар очолює рейтинг вбивць у світі. Чому? Він є переносником збудника малярії від якої, за даними ВООЗ, в 2016 році померло 429 тис. людей (захворіло 212 млн. осіб)!

Крім малярії комарі переносять збудників дірофілляріоза, жовтої лихоманки, лихоманки Денге, лихоманки Західного Нілу, переносять вірус Зіка, туляремію тощо.

Важливо зрозуміти одне – передача інфекції відбувається тільки при укусі, а значить, їх кількість потрібно мінімізувати.

Вирушаючи на відпочинок, не забудьте взяти з собою репелент від комарів, а краще кілька видів. Ставте сітки на вікна, на дверні отвори, на вентиляційні отвори, щоб запобігти заліт комарів, користуйтеся фумігаторами. Це, мабуть і все, що ми з вами зможемо зробити самостійно.

Боротьба з комарами включає в себе комплекс гідротехнічних та винищувальних заходів. До перших відносяться: благоустрій водойм (поглиблення берегової лінії, розчищення від водоростей, покіс прибережної рослинності), засипка тимчасових водойм, заболоченностей, монтаж дренажних систем, ревізія систем водопостачання і каналізації. Винищувальні заходи – обробка водойм (деларвація) для знищення личинок комарів і обробка прибережної рослинності (дезінсекція) для знищення імаго. Робота трудомістка і витратна, але вона варта того. Адже в 1960-х роках в СРСР вдалося перемогти малярію!

Я не закликаю до тотального знищення кровосисних комарів, я закликаю до зниження їх чисельності. У природі є місце для всіх, природа знає краще. Але. Моя мрія – не мастити гель, що знижує свербіж, на «погризену» дитину десь на узбережжі Азовського моря …

Всім гарного відпочинку і будьте здорові!

Біолог ПП «Дезснаб»
Євген Чеботок

Отримати консультацію

Турбують комарі? Ми знаємо як Вам допомогти

Популярне